BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Dzień Kombatanta w Oławie
07.09.2017
Żołnierze 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia wzięli udział w obchodach Dnia Weterana, które odbyły się w dniu 5 września 2017 r. w Oławie.

 

  Organizatorem tych uroczystości był Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W tym roku mija 73 rocznica sformowania 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego – największego Związku Pancernego polskich sił zbrojnych, biorącego udział w walkach pod Dreznem i Budziszynem, w operacji berlińskiej, w wyzwoleniu Pragi i Mielnika. W walkach tych uczestniczyły również jednostki łączności, z których 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia przejął i kultywuje tradycje wojskowe.
    W tym dniu, po krótkim programie artystycznym, w którym młodzież przypomniała tragiczne losy Polski, delegacje władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, zakładów pracy, szkół i organizacji społecznych złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Losów Ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerowali do kościoła pw. NMP Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została msza święta w intencji poległych.
   Główne uroczystości rozpoczęły się na oławskim rynku, gdzie odbyły się przemówienia, wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Uroczystość na rynku otworzył wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP - płk w st. spocz. Eugeniusz Praczuk. Odznaczeniem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych” uhonorowany został Sztandar 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Wśród wyróżnionych Dyplomami Pamiątkowymi i odznakami „Za Zasługi dla ZKRPiBWP” był dowódca pułku – płk Dariusz Dejneka. Przy tej okazji nie mogło zabraknąć pokazu sprzętu i uzbrojenia wojskowego, apelu poległych i salwy honorowej. Całość zakończyła defilada wojskowa, w której udział wzięła 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia, 1 Brzeska Brygada Saperów oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.
Tekst: M. Milewska
Zdjęcia: mł. chor. A. Petryszyn/internet

 

Zdjęcia  >>> 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych