BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Uroczystości 200-rocznicy śmierci generała Tadeusza Kościuszki.
19.10.2017
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowała w Konfederacji Szwajcarskiej uroczystość 200-rocznicy śmierci generała Tadeusza Kościuszki.

200 lat temu, 15 października 1817 r., w szwajcarskiej Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko. Już za życia stał się legendą i jednym z najbardziej znanych Polaków w historii. Uroczystości, w których udział wzięli żołnierze 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia  odbyły się w Solurze w dniu 15 października br. Żołnierze pułku, stanowiący asystę honorową, wystawili poczet flagowy RP z flagą na drzewcu oraz asystę do składania wieńców.
 
Tadeusz Kościuszko był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W Solurze od 1936 roku funkcjonuje Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu, gdzie bohater narodowy spędził ostatnie dwa lata swojego życia. Fasadę "Domu Kościuszki" zdobi tablica pamiątkowa wmurowana w 1865 roku przez weteranów powstania styczniowego. W Muzeum przechowywane są cenne pamiątki związane z Kościuszką i jego epoką w postaci oryginalnych dokumentów, portretów, sztychów, rysunków, planów i obrazów bitew, rzeźb, medali, publikacji, przedmiotów osobistych. Opiekę i zarząd nad Muzeum sprawuje, od początku jego istnienia, powstałe specjalnie w tym celu Towarzystwo Kościuszkowskie.
 
 
 
Tekst: M. Milewska
Zdjęcia: Internet
 
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych