BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
10.11.2017
W dniu 10 listopada 2017 r. na placu apelowym 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia odbył się uroczysty apel, dedykowany 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Jest to dobro, które każdy z nas musi pielęgnować i dbać o nie. Wolność jest w nas, w naszych sercach. 11 listopada to dzień szczególny. Dzień, który powinien być rozpoznawalny i kojarzony przez każdego Polaka. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, na pamiątkę odzyskanej w 1918 roku niepodległości. Rozdarty naród pomiędzy trzech zaborców, 123 lata niewoli, strachu i próby zatarcia w odmętach historii polskiej tożsamości. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że pomimo wszystkich przeciwności losu, nasz naród przetrwał, tak jak przetrwali ludzie, którzy go tworzyli, tak jak przetrwała polska kultura, obyczaje i pamięć historyczna.
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia wzięli udział w uroczystym apelu. W trakcie apelu Dowódca Pułku – płk Dariusz DEJNEKA wręczył żołnierzom odznaczenia, akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz nagrody rzeczowe. W krótkim przemówieniu do zebranych przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał także słowa Józefa Piłsudskiego – „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.  Na zakończenie przemówienia  przekazał słowa podziękowania, skierowane do wszystkich  podwładnym za dobrą służbę i pracę oraz codzienny trud i poświęcenie dla dobra pułku.

Tekst: M. Milewska

Zdjęcia: kpr. Ł. Urbaniak

Zdjęcia >>>

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych