BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Śladami Tadeusza Kościuszki
13.12.2017
Dla uczczenia dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki grupa podoficerów i szeregowych z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia odbyła podróż historyczno-wojskową do miejsc upamiętniających jego osobę oraz dokonania dla Ojczyzny.

 

Warto przypomnieć, że Tadeusz Kościuszko uznawany jest także za bohatera narodowego  Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Białorusi. W historii Polski przeszedł do pamięci głównie  jako obrońca Konstytucji 3 Maja w wojnie z Rosją 1792 oraz  Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. Tadeusz Kościuszko za swoje zasługi  jako pierwszy został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Trasa dwudniowej podróży obejmowała wejście na Kopiec Kościuszki, zwiedzanie fortyfikacji wokół kopca, zapoznanie się z budowlami obronnymi Krakowa, w tym siedziby polskich  królów na Wawelu. Przy okazji żołnierze zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, która w okresie II wojny światowej planowana była do wykorzystania jako fabryka sprzętu uzbrojenia dla III Rzeszy. Dla chętnych zorganizowano również wycieczkę z przewodnikiem po krakowskim Rynku.
Tekst: M. Milewska
Zdjęcia : kpr. Ł. Urbaniak
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych