BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
W mundurze mi do twarzy
08.03.2018
Polska hrabianka, kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, córka hrabiego Franciszka Ksawerego i Anny von der Mohl. To ona właśnie – paradoksalnie – stała się jednym z symboli męstwa i poświęcenia dla Ojczyzny. Ona kobieta

 

 

 

Gdy w listopadzie 1830 roku wybuchło powstanie Emilia Plater była pierwszą z inicjatorek ruchu oporu na Litwie. Nie dopuszczono jej do oficjalnych narad komitetu kierującego w Wilnie, postanowiła wówczas sformować oddział partyzancki. Służyło w nim 280 strzelców, 60 kawalerzystów  i kilkuset chłopów kosynierów. Dzieliła ze swoimi podwładnymi wszelkie trudy walki, w ich środowisku była poważana i szanowana. Jednak w świecie „zewnętrznym”, na tak zwanych „salonach” nie szczędzono jej uwag i słów krytyki, zarzucając m.in. niemoralność. Warto znać jej historię, jak również innych kobiet – żołnierzy, które służyły w Wojsku Polskim. Emilia Plater jest bohaterką narodową Polski, Litwy i Białorusi. Wiele kobiet w panteonie polskich dziejów podziela jej losy.


Żołnierki obecnie

Współcześnie w Wojsku Polskim służy prawie 6000 żołnierzy-kobiet. W Dowództwie Garnizonu Warszawa i jednostkach podległych ponad 130, m.in. na stanowiskach: dowódców kompanii, operatorów sprzętu łączności, lekarzy, kierowców, ratowników, monterów czy też kucharzy. Rzadko za sztabowym biurkiem, widoczne i często spotykane natomiast na wszelkiego rodzaju uroczystościach, stojąc w jednym szyku, ramię w ramię z kolegami „po fachu”. Wzorowo dają sobie radę zarówno podczas szkolenia na poligonach, jak i realizacji różnorodnych zadań służbowych.

„Są przede wszystkim żołnierzami - profesjonalistami, płeć jest bez znaczenia. Doceniam ich zdeterminowanie i odwagę w łamaniu stereotypów. Z drugiej strony wielu uważa, że mężczyźni i kobiety patrzą na ten sam problem z różnej perspektywy, stąd wiele wniosków, których my - mężczyźni nie bylibyśmy w stanie wyciągnąć gdyby nie one”  – mówi płk Robert Krupa dowódca 15 SBWD.

Pułkownik Dariusz Dejneka, dowódca 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia podkreśla natomiast „Kobiety żołnierze są konsekwentne i zdeterminowane w działaniu, wymagają więcej od siebie niż wielu mężczyzn. Może nawet nieświadomie wprowadzają trochę „ogłady” do służby wojskowej, bo ich obecność w żołnierskim otoczeniu zmusza mężczyzn do zachowania pewnego poziomu kultury.” „Jednocześnie mogą się one czuć trochę wyalienowane, ze względu na to że stanowią mniejszość w armii. Jednak najważniejsze, że się starają i dają sobie coraz lepiej radę w tym specyficznym środowisku.” – dodaje dowódca.

W sieradzkiej brygadzie, wrocławskim pułku dowodzenia oraz warszawskim pułku samochodowym jest stosunkowo dużo żołnierzy – kobiet lecz o taryfie ulgowej nie mam mowy. Mundur nie ma płci więc dlaczego traktowane miałyby być inaczej. Same o to walczyły i wielokrotnie udowadniały swoją postawą, że bycie żołnierzem to zawód z powołania i wolnego wyboru. To, jak żołnierz wykonuje obowiązki, nie zależy od płci… „Nie każda pani nadaje się na dowódcę kompanii. Podobnie jak nie każdy pan” – podkreśla ppłk Mariusz Romanowicz, dowódca batalionu ochrony w Pułku Ochrony. „U mnie kobiety jako dowódcy pododdziałów są traktowane tak samo jak ich koledzy. Mam strukturę 3 kompanijną i przez rok miałem dwóch dowódców pododdziałów żołnierzy-panów i jednego dowódcę kobietę. Teraz mam w swojej strukturze dwie panie na stanowisku dowódców pododdziałów i jednego dowódcę kompanii mężczyznę i są traktowani tak samo. Zadanie jest do wykonania i ma zostać zrealizowane.” W Pułku Ochrony żołnierze – kobiety niejednokrotnie realizowały zadania na poligonie w Wędrzynie czy na pasie taktycznym w Wesołej. „Nie spotkałem sytuacji, w której żołnierz wykonywałby komendy czy realizowałby zadania uzależniając to od płci swego przełożonego. Podwładni nie widzieli kobiety lecz swojego dowódcę.” – zaznacza oficer Pułku.

Podobnie jest w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego, gdzie żołnierze – kobiety, tak samo jak ich koledzy występują w szyku pododdziałów podczas uroczystości państwowych lub wojskowych, a także jeżdżą konno jako ułani w Szwadronie Kawalerii WP. Bez względu na pogodę: mróz czy upał, są zawsze tam gdzie skierują ich przełożeni. Kapitan Adam Korolczuk, dowódca 3 Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w BRWP podkreśla, że „panie aktualnie służące w KRWP mają predyspozycje dowódcze i potrafią być liderkami”. Dodaje jednocześnie „darzę je olbrzymim szacunkiem. Mogę z całą odpowiedzialnością nazwać je profesjonalistkami.”

Jednak jak w każdym męskim zawodzie, również w wojsku żołnierze – kobiety „muszą wykazywać się hartem ducha, odpornością i wytrwałością w bytowaniu z mężczyznami, wspólnym wykonywaniu zadań oraz coraz częściej, dowodzeniu nimi. Wymaga to od nich wysiłku, samodyscypliny i wytrwałości, ze względu na to, że stale są obserwowane i oceniane. Bo to przecież kobiety.” – podkreśla płk Dariusz Dejneka. Dodaje także „weszły w trudne środowisko, gdzie wymaga się od nich realizacji zadań na takim samym poziomie jak od mężczyzn oraz pewnych ograniczeń wynikających  jednak z kobiecości…  fryzura, makijaż, noszenie ozdób, ubiór, zachowanie itp.

Wszyscy rozmówcy jednogłośnie podkreślają, że chcieliby żołnierkom podziękować za sumienne wykonywanie i realizację zadań na najwyższym poziomie. Pułkownik Krupa dodaje, że „dziękuję kobietom w mundurze za to, że wyzwalają w mężczyznach chęć rywalizacji, dodatkowe bodźce do pokazania tego kto jest lepszy”. Wtóruje mu płk Dejneka z Wrocławia, który wdzięczny jest za to „że często mniej narzekają niż mężczyźni, że starają się jak najlepiej realizować powierzone im zadania.”


Przedstawiciel Pułku Ochrony natomiast dziękuje podwładnym żołnierzom – kobietom „za tę miłą atmosferę, którą wprowadzają w pododdziałach.” Kapitan Korolczuk z Batalionu Reprezentacyjnego dodaje: „Dziękuję również za to, że mimo ogromnej dynamiki charakteryzującej naszą służbę, zawsze wykazują się opanowaniem i cierpliwością.”

Wspólne życzenia 

Dzień kobiet w Wojsku Polskim jest różnie postrzegany. Część Pań w mundurach wolałoby aby nie robić z tego „hecy” i nie epatować tym świętem. Przecież to normalny dzień pracy jak każdy inny – dodają. Inne jednak chciałby aby tego dnia traktować je wyjątkowo. I znów pewnie jest to kwestia charakteru i osobowości czy funkcji jaką pełnią służąc w wojsku. Życzenia oczywiście przyjmie każda z nich.

Płk Robert Krupa, dowódca 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia: „Niech nigdy nie żałują swojej decyzji o wstąpieniu w żołnierskie szeregi. Aby zawsze potrafiły godzić służbę wojskową z rolą matki i żony. I tego wszystkiego, czego życzy się żołnierzom, czyli dużo żołnierskiego szczęścia, awansów i satysfakcji ze służby ojczyźnie.”

Płk Dariusz Dejneka, dowódca 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia: „Chciałbym podziękować żołnierzom – kobietom za to, że są odporne na trudy tego zawodu oraz za to że potrafią funkcjonować w takim środowisku. Uważam, że gdybyśmy odwrócili proporcje – liczba kobiet w armii w stosunku do mężczyzn – to faceci mieliby wiele więcej problemów jak one.”

Ppłk Mariusz Romanowicz, dowódca 2 batalionu ochrony Pułku Ochrony: „Dziękuję za wkład pracy, zaangażowanie, poświęcenie oraz dyspozycyjność jaką oferują realizując swoje zadania na zajmowanych stanowiskach. Niejednokrotnie dały dowód, że spełniają wymagania bycia dobrym dowódcą łącząc pracę z życiem prywatnym czy wychowywaniem dzieci.”

Kpt. Adam Korolczuk, dowódca 3 Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego BRWP: „Dziękuję kobietom w mundurach za niesamowite zdyscyplinowanie, lojalność, codzienną dyspozycyjności, zaangażowanie i realizację zadań na najwyższym poziomie.”

Mundur nie ma płci

Coraz więcej kobiet służy w Wojsku Polskim. Z roku na rok widać to w żołnierskich statystykach. Kobiety chcą służyć i mówią o tym otwarcie. Panie niejednokrotnie starają się zademonstrować, że potrafią być silniejsze od mężczyzn. Często się to udaje! Następuje zmiana dość stereotypowego sposobu postrzegania kobiet, które z odwagą i coraz większymi sukcesami zapełniają szeregi wojska.

Zródło: DGW
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych