BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Pożegnanie żołnierzy
10.04.2018
W asyście pocztu sztandarowego, w Sali Tradycji 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia odbyła się uroczystość, podczas której pożegnano żołnierzy, kończących pełnienie zawodowej służby wojskowej w strukturach pułku.


 

W ceremonii pożegnania st. chor. Mariusza Jędry i st. kpr. Przemysława Wodniczaka uczestniczyli żołnierze oraz pracownicy resortu obrony narodowej. W trakcie spotkania przełożeni przedstawili zebranym przebieg zawodowej służby wojskowej odchodzących, omawiając ich szczególne osiągnięcia i zdobyte doświadczenia zawodowe. W imieniu dowódcy pułku – ppłk Sylwester Wielgus  podziękował odchodzącym żołnierzom za profesjonalizm i dobrą służbę i pracę na rzecz 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, a także  życzył dobrego zdrowia i żołnierskiego szczęścia podczas dalszej zawodowej służby wojskowej oraz kolejnych awansów.
***
St. chor. Mariusz Jędra w 1992 roku rozpoczął służbę wojskową i treningi w Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław. W wojsku przeszedł przez wszystkie szczeble służby.
Od zasadniczej po nadterminową i kontraktową, aż do w pełni zawodowej. Po rozwiązaniu wojskowych ośrodków szkolenia sportowego trafił do 2 Batalionu Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego. Jako dowódca drużyny wielokrotnie szkolił żołnierzy zasadniczej służby wojskowej podczas ich pierwszego etapu służby. W październiku 2008 roku wyjechał do Libanu w ramach XXX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL. Był tam dowódcą drużyny ochrony. W 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia był na etacie dowódcy plutonu w batalionie dowodzenia. Za  swoją służbę i pracę wielokrotnie wyróżniany przez przełożonych. Został też wyróżniony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

St. chor. Mariusza Jędrę sport pociągał go od najmłodszych lat – grał w piłkę nożną i ręczną. Chodził do szkoły sportowej ze specjalnością pływania. Barwy wrocławskiego WKS reprezentował do 2001 roku. Największe sukcesy odniósł w wojskowym klubie. W 1993 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy juniorów w Walencji. Cztery lata później wywalczył tytuł wicemistrza świata seniorów, a w 1999 roku tytuł wicemistrza Europy. Tytuł mistrza kraju zdobył w 1997 roku w kategorii 108 kg. Natomiast wicemistrzem był trzykrotnie – w 1994 i 1995 roku (w kategorii 99 kg) i w 2000 roku (w kategorii +105 kg). Jego rekordowe wyniki – 185 kg w rwaniu i 230 kg w podrzucie. Na najważniejszej dla każdego sportowca imprezie startował w 2000 roku na Olimpiadzie w Sydney w Australii z wynikiem 390 kg (175 w rwaniu i 215 w podrzucie).
St. chor. Mariusz Jędra świetnie też sprawdzał się w roli organizatora zawodów sportowych. Dzięki jego inicjatywie we Wrocławiu dwukrotnie zorganizowano mistrzostwa świata
w podnoszeniu ciężarów. W 2013 roku o medale walczyli seniorzy, a dwa lata później juniorzy. Był też jednym z inicjatorów organizacji Mistrzostw Polski Służb Mundurowych
w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Obecnie jest prezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.
 
Tekst: M. Milewska
Zdjęcia: mł. chor. A. Petryszyn

Zdjęcia >>>

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych