BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Żołnierze 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
12.04.2018
Z okazji 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej żołnierze jednostek Garnizonu Wrocław wzięli udział w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie.

 

Uroczyste obchody rozpoczęły się w dniu 10 kwietnia w godzinach porannych od wystawienia posterunku honorowego przy grobie posłanki Aleksandry Natalli-Świat, na cmentarzu przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu oraz przed tablicą upamiętniająca Jerzego Szmajdzińskiego - wicemarszałka sejmu, ministra obrony narodowej, na stadionie WKS „Śląsk” przy ul. Oporowskiej. Posterunki wystawili żołnierze z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.
W południe, w Liceum Ogólnokształcącym nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, odbyła się uroczystość złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką Marią. W uroczystościach udział wzięły delegacje jednostek i instytucji garnizonu Wrocław. Żołnierze z jednostek wojskowych garnizonu Wrocław wystawili jednocześnie 4 posterunki honorowe pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy związane z Wrocławiem: Jerzego Szmajdzińskiego, Władysława Stasiaka,  Aleksandry Natalli-Świat oraz Janiny Natusiewicz-Mirer. W tych miejscach delegacje garnizonu Wrocław złożyły wiązanki kwiatów.
O godzinie 18.30 w kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława,  przy udziale Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych została  odprawiona została msza święta w intencji ofiar. W godzinach wieczornych razem z przedstawicielami organizacji społecznych, kombatanckich oraz mieszkańcami Wrocławia,  oddano hołd ofiarom podczas uroczystości zorganizowanej na wrocławskim Rynku.

***
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej zmierzało na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu spoczywa ponad cztery tysiące polskich oficerów rozstrzelanych w 1940 r. przez stalinowskie NKWD. Do zbrodni katyńskiej, w której na polecenie najwyższych władz ZSRR zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r.
Tekst: M. Milewska
Zdjęcia: internet

Zdjęcia >>>

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych