BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
73 rocznica zakończenia II wojny światowej.
09.05.2018
Po 6 latach wyniszczającej wojny wieczorem 8 maja 1945 r. w Karlshorst na przedmieściach Berlina w obecności przedstawicieli USA, Brytyjczyków i Francuzów, szef Sztabu Generalnego Armii Czerwonej marszałek Gieorgij Żukow

 oraz feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy.
     Dla całej koalicji antynazistowskiej  był to wymarzony dzień zwycięstwa, a miliony ludzi w ponad 40 krajach świata mogły odetchnąć pierwszym dniem pokoju. Na pamiątkę tych wydarzeń od 2015 r. dzień 8 maja obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Zwycięstwa.                                              
    W tegorocznych uroczystościach na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu udział wzięły delegacje władz państwowych oraz samorządowych, środowisk kombatanckich, organizacji społecznych, placówek oświatowych, a także przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych. Uroczystej oprawy obchodom dodała obecność kompanii honorowej wystawionej przez 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po okolicznościowych przemówieniach i odczytaniu apelu pamięci, oddana została salwa honorowa. Na zakończenie, przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.


Tekst: M. Milewska
Zdjęcia: mł. chor. A. Petryszyn

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych