BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Moje 25 lat krwiodawstwa
27.06.2018
Przygoda z oddawaniem krwi rozpoczęła się jesienią 1991 r. po wcieleniu do Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie.

   Trzy miesiące później tj. 25.01.1992 r.  jeden z kolegów rzucił hasło - jedziemy do szpitala na Szaserów, bo jest potrzeba oddania krwi . Poszliśmy z kolegami, robiąc sobie wagary od codziennej musztry, by po raz pierwszy oddać krew. Personel medyczny, który pomagał przy tej akcji był bardzo miły, uprzejmy i pomocny, rozwiewał wszelkie wątpliwości, nie szczędząc informacji co z krwią dzieje się później. Po donacji czułem się dobrze fizycznie, nie kręciło mi się w głowie, ani nie odczułem spadku formy, więc postanowiłem, że będę to robił regularnie. Ważnym argumentem za decyzją  o zostaniu dawcą był fakt, że moi rodzice, którzy nie mogli  być dawcami bardzo mnie do tego zachęcali.

   Zaskakujące, jak zmiana punktu widzenia może zmienić spojrzenie na sprawę - a co jeśli Ty kiedyś będziesz potrzebował transfuzji? Krwi nie kupimy w sklepie, nie wyprodukujemy jej w laboratorium, tylko my jesteśmy jej źródłem. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej  w 1993 r. wróciłem do rodzinnego miasta tzn. Grudziądza, gdzie zapisałem się do miejskiego klubu HDK . Tak mijały kolejne lata i kolejne oddane mililitry cennej krwi.  W 1999 r. przeniosłem się do Wrocławia, gdzie rozpocząłem służbę w wojsku. Tu też zaraziłem chęcią oddawania krwi moją żonę i syna .Obecnie oddaję krew w miarę regularnie w Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu przy ulicy Czerwonego Krzyża lub w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką przy ul. Weigla. Samo Centrum jest przystępnie zaprojektowane zarówno dla pracowników jak i dawców. Obsługa, przemiła, pomocna i czasami prześmieszna, gdyż żarciki pielęgniarek są jedyne w swoim rodzaju. Każdą wizytę wspominam pozytywnie.
   Za wieloletnią działalność w ramach wolontariatu  i propagowanie idei honorowego krwiodawstwa byłem wielokrotnie odznaczony m.in. odznaką HDK,  Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia, Odznaką Honorową PCK II stopnia oraz nadaną mi 14.06.2018 r. z okazji  Światowego dnia krwiodawcy  - odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
   Myślę, że wiedza w Polsce ale i na świecie na temat oddawania krwi jest przeciętna. Znajdziemy zarówno wiele osób świadomych tej potrzeby, którzy z różnych powodów a nie mogą być dawcami, jak i tych, którzy kojarzą to z bólem, spadkiem formy fizycznej oraz chorowaniem. I właśnie to błędne przekonanie trzeba w społeczeństwie zmieniać. Podsumowując ponad 25  lat oddawania krwi - obecnie oddałem 50 litrów krwi, a myślę że na tym nie zakończę.
   Wszystkim zainteresowanym tematem gorąco polecam wizytę w Centrum i donację, jak również zgłoszenie się do bazy dawców szpiku,   w której oczywiście figuruję.
 
 
     

Tekst i zdjęcia: chor. Piotr Ostrowski 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych