BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Obchody 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej we Wrocławiu
03.09.2018
W sobotę, w 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu oddano hołd bohaterom tamtych dni.

 

   Obchodom towarzyszyła modlitwa ekumeniczna, która oddała charakter wielonarodowościowej i wielowyznaniowej II Rzeczypospolitej. Po odczytanym apelu pamięci, kompania honorowa 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oddała salwę honorową. Następnie, przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów w hołdzie poległym bohaterom.
***
   Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Grabiszyńskiej to miejsce spoczynku ponad 600 żołnierzy, uczestników Kampanii Wrześniowej, zmarłych w niewoli niemieckiej, a także poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego. Powstał on nad rzeką Ślęzą na wzgórzu usypanym z gruzu. W centralnym punkcie cmentarza postawiono pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego autorstwa Łucji Skomorowskiej. Pomnik ma postać dwóch olbrzymich płyt, nawiązujących kształtem do skrzydeł husarskich. W ich dolnej części  znajdują się płaskorzeźby ze scenami z kampanii wrześniowej i ostatnich miesięcy wojny oraz daty: 1939 i 1945.


Tekst: M. Milewska

Zdjęcia: Internet
 
 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych