BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Dzień Kombatanta w Oławie
05.09.2018
Wolność nie została nam dana raz na zawsze! W Oławie odbyły się uroczyste obchody Dnia Kombatanta pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

        Zaczęło się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, po tym kombatanci, władze samorządowe, żołnierze oraz  uczniowie przemaszerowali na mszę do sanktuarium pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie. Organizatorem tych uroczystości był Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. W tym roku mija 74 rocznica sformowania 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego – największego Związku Pancernego polskich Sił Zbrojnych, biorącego udział w walkach pod Dreznem i Budziszynem, w operacji berlińskiej, w wyzwoleniu Pragi i Mielnika. W walkach tych uczestniczyły również jednostki łączności, z których 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia przejął i kultywuje tradycje wojskowe.
        Główne uroczystości rozpoczęły się na oławskim rynku, gdzie odbyły się przemówienia, wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Uroczystość na rynku otworzył wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP - płk w st. spocz. Eugeniusz Praczuk. Jak co roku podczas tych uroczystości swoje wystąpienie kierował przede wszystkim do uczniów. – Droga młodzieży! Nie życzymy wam, abyście kiedykolwiek musieli walczyć o niepodległość Polski w takich warunkach i w tak skrajnej sytuacji, jak my doświadczyliśmy. Niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze. Nikt wam tego nie sprezentował. Trzeba ich strzec i pielęgnować. Obecnie nie z bronią w ręku, ale nauką, pracą, rozwojem życia duchowego. Należy dążyć do posiadania kapitału intelektualnego, a także wiedzy, kompetencji, talentu w określonej dziedzinie. Być równym wśród równych, a nawet wyprzedzać innych. To najlepsza wymowa polskiego patriotyzmu.
Przy tej okazji nie mogło zabraknąć pokazu sprzętu i uzbrojenia wojskowego, apelu pamięci i salwy honorowej. Całość zakończyła defilada wojskowa, w której udział wziął pododdział 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa,, 1 Brzeska Brygada Saperów oraz Orkiestra Wojskowa z Żagania.


  
Tekst: M. Jaworska
Zdjęcia: mł. chor. A. Petryszyn/internet
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych