BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego
02.08.2016
1 sierpnia, to szczególny dzień w historii Polski. Tego dnia 1944 roku została podjęta walka w obronie stolicy, wymierzona bezpośrednio w nazistów a politycznie w Armię Radziecką.

    
Tego dnia w mniejszych i większych miejscowościach pamiętano o powstańcach. O godz. 17, w godzinie „W”, zawyły syreny, które są symbolem Powstania Warszawskiego.
   W Garnizonie Wrocław główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej, gdzie  złożono kwiaty, oddano salwę honorową poległym warszawiakom a następnie została odprawiona uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu z udziałem pocztu sztandarowego pułku.
    Dowódca pułku płk Kazimierz Łucki wraz z asystą żołnierzy 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia wzięli udział w uroczystościach w Jaworze. To już 72 rocznica tego zbrojnego wystąpienia przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwające 63 zakończyło się kapitulacją Warszawy. 


Tekst: M. Jaworska
Zdjęcia: mł. chor. A. Petryszyn/  st. sierż. T. Jurek

Zdjęcia  >>>

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych