BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Święto Wojsk Łączności i Informatyki na poligonie
19.10.2016
Łącznościowcy z jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa uczcili Święto Wojsk Łączności i Informatyki, przypadające 18 października, dwutygodniowym szkoleniem na poligonie w Wędrzynie.

 


W ćwiczeniach bierze udział blisko 800 żołnierzy z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego oraz 10 Pułku Ochrony. Żołnierze szkolą się indywidualnie oraz zgrywają się w pododdziałach.
 
Na początek, podjęli wyzwanie przemieszczenia dużej liczby żołnierzy na znaczną odległość. Doskonalą też umiejętności m.in. w rozwijaniu sieci łączności, odpieraniu ataku na stanowisko dowodzenia, pokonywaniu podziemnego labiryntu i strzelaniu. Trenują na napalmowym torze przeszkód, szlifują udzielanie pierwszej pomocy medycznej i ewakuację z pola walki. Scenariusz ćwiczeń przewiduje również przypomnienie procedur stosowanych podczas ataku powietrznego oraz w przypadku użycia broni masowego rażenia.

***

Nie bez powodu Święto Wojsk Łączności i Informatyki obchodzone jest 18 października. Właśnie tego dnia, w 1558 roku król Zygmunt August dla usprawnienia swej korespondencji z Włochami powołał do życia pierwszą pocztę królewską w Polsce.

Poczta kursowała między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń za pomocą rozstawnych koni. Mogły z niej korzystać również osoby prywatne, mimo że koszty utrzymania ponosił monarcha. W dokumencie ustanawiającym powstanie nowej instytucji, król motywując swoją decyzję pisał, iż zrobił to „mając na oku własną tudzież Naszych poddanych wygodę, abyśmy zarówno My jak i oni mogli do Włoch przesyłać zarówno listy jako też inne tam załatwiać sprawy”.
 
Dokument ten uznaje się za początek imponującego procesu rozwoju łączności w Polsce, w tym również w armii. Wojska łączności i informatyki przeznaczone są do organizowania przepływu informacji w czasie pokoju i wojny, zarówno w warunkach garnizonowych jak i polowych. Występują we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.
 
Specjalistów jednostek Dowództwa Garnizonu Warszawa uznaje się za elitę wojsk łączności. Zapewniają sprawne funkcjonowanie systemów łączności i dowodzenia dla centralnych organów władz cywilnych i wojskowych. Odpowiadają również za ochronę, a jeśli zajdzie potrzeba obronę stanowisk dowodzenia, ich rozbudowę, ufortyfikowanie oraz maskowanie.

Galeria foto >>>

Tekst: Agnieszka Bartkiewicz
Zdjęcia: 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych