BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Podróż historyczno-wojskowa
28.04.2017
W dniu 21 kwietnia br. żołnierze 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia , w ramach podróży historyczno-wojskowej odwiedzili min. obóz Niemiecki Gross-Rosen w Rogoźnicy.

 

Celem zorganizowanej podróży było przypomnienie wybranych zagadnień Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych, omówienie wybranych zagadnień, dotyczących egzystencji i pracy jeńców, więźniów i robotników przymusowych, pracujących przy budowie kompleksów „Riese”, poznanie obiektów mających znaczenie militarne oraz obiektów prezentujących historyczne eksponaty związane z wojskowością.
Ponadto, żołnierze odwiedzili miasto Jawor, a w nim przepiękny Kościół Pokoju, który pomimo przeciwności losu i wydawałoby się, że zbudowany z mało trwałych materiałów przetrwał do naszych czasów i wciąż zachwyca nowe pokolenia. Jest świadectwem historii na Dolnym Śląsku.
Bardzo dużą ciekawość w śród uczestników podróży wzbudziło zwiedzanie Muzeum Regionalnego które, zgromadziło ponad 5000 muzealiów. Zakres zbiorów obejmuje: zabytki artystyczno-historyczne: m.in. malarstwo, grafikę, rzeźbę; bogaty zestaw zabytków dokumentujących dzieje i kulturę Jawora oraz jego okolic, militaria, zabytki cechowe i wyroby konwisarskie; zabytki archeologiczne od neolitu po okres wpływów rzymskich. Cenny i bogaty zbiór tworzą militaria: m.in. średniowieczne miecze półtora ręczne z XIV i XVw., XVI-wieczny miecz dwuręczny, używany przez piechotę szwajcarską i niemiecką, pałasz dragonów pruskich z XVIII wieku, tasak artylerii rosyjskiej z 1832 roku, kolekcja szabli, a wśród nich popularna "blücherówka" z 1811 roku.
Wśród posiadanych egzemplarzy do ciekawych należy sztucer myśliwski na naboje Lefaucheux wykonany przez wrocławskiego rusznikarza E. Richtera ok.1870 r. oraz XIX-wieczna strzelba kapiszonowa E. Rimanna z Bolkowa.
Wraz z Burmistrzem Jawora żołnierze zwiedzali piękny  Ratusz z gotycką wieżą z (XIV w.). Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z 1373 roku. Obecny został zbudowany w latach 1895-1897 w stylu neorenesansu niderlandzkiego wg. projektu Gutha. Na uwagę zasługują okna Sali Rajców, które zdobią piękne witraże wykonane w 1897 roku w Berlińskim Instytucie Witraży.
Na zakończenie wyprawy wszyscy uczestnicy wspólnie zasiedli przy ognisku , które przegotował Komendant Główny Straży Ochrony Przyrody p. Michał Pancewicz.
Tekst: st. chor. szt. D. Sokoliński
Zdjęcia: kpr. Ł. Urbaniak


Zdjęcia >>>Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych