BIP
10 Wrocławski Pułk Dowodzenia
Aktualności
Change version
Święto Weterana
30.05.2017
29 maja jest obchodzony Dzień Weterana Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

To szczególny dzień w kalendarzu każdego żołnierza – uczestnika misji. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie i nawiązuje do pierwszej misji w 1948 roku, która powstała w Palestynie i miała za zadanie utrzymanie rozejmu w konflikcie arabsko – izraelskim. Celem pierwszego wyjazdu polskich wojskowych w 1953 roku był Półwysep Koreański, a zadaniem żołnierzy kontrolowanie zawieszenia broni.
W kolejnych latach polscy żołnierze pełnili służbę w Indochinach, Nigerii, Syrii, półwyspie Synaj, wzgórzach Golan, Egipcie. Od 1996 roku rozpoczął się okres misji w ramach wojsk NATO. Polskie kontyngenty stacjonowały między innymi w Bośni     i Hercegowinie, Albanii, Kosowie, Iraku, Afganistanie, Kongu, Czadzie, Mali, Haiti, Etiopii oraz  w rejonie Zatoki Perskiej.
Do tej pory w ponad 80 misjach i operacjach wojskowych wzięło udział ok.  100 tyś żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Niestety nie obyło się bez ofiar. Według szacunkowych danych 120 uczestników różnych misji zginęło lub zmarło z powodu odniesionych ran.
Podczas uroczystej zbiórki w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia, dowódca  cz. p.o. ppłk Krzysztof Rawski podziękował uczestnikom misji oraz złożył wszystkim weteranom najserdeczniejsze życzenia, wyrazy szacunku i uznania dla zaangażowania, profesjonalizmu oraz poświęcenia z jakim swoje obowiązki wykonywali i wykonują w misjach poza granicami kraju. Po kończącej uroczystość defiladzie, obecni na zbiórce weterani – żołnierze oraz pracownicy pułku  zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Tekst M. Milewska
Zdjęcia kpr. Ł. Urbaniak

Zdjęcia >>>

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych